PENNSYLVANIA HIGH SCHOOL
NCAA WRESTLING CHAMPIONS
1929-2011
Year
Wrestler
Weight
College
High School
 
1929 Joe Sapora  115 Illinois  Renovo 
1930 Joe Sapora 115 Illinois Renovo
1934 Ben Bishop 155 Lehigh Manheim Central
1935 Howard Johnston 165 Penn State State College
1938 Allen Sapora 126 Illinois Renovo
1941 Dick DiBattista 175 Pennsylvania Lower Merion
1942 Dick DiBattista 175 Pennsylvania Lower Merion
1948 George Lewis 125.5 Waynesburg Farrell
1950 Tony Gizoni* 121 Waynesburg Washington
1951 Tony Gizoni 123 Waynesburg Washington
1953 "Gus" De Augustino 137 Lock Haven Grove City
1953 Hud Samson 191 Penn State Hill School
1954 Joe Solomon 167 Pittsburgh Canonsburg
1955 Ed Peery 123 Pittsburgh Shaler
1955 Larry Fornicola 137 Penn State Bellefonte
1956 Ed Peery 123 Pittsburgh Shaler
1956 Ed DeWitt 167 Pittsburgh Trinity
1957 Ed Peery 123 Pittsburgh Shaler
1957 John Johnston 130 Penn State Clearfield
1957 Tom Alberts 167 Pittsburgh Waynesburg
1957 Ron Schirf 191 Pittsburgh Latrobe
1958 Paul Powell 123 Pittsburgh Lock Haven
1959 Andy Fitch 115 Yale Hill School
1959 Ed Hamer 167 Lehigh Philipsburg-Osceola
1959 Art Baker 191 Syracuse Erie Academy
1961 Larry Lauchle 130 Pittsburgh Muncy
1963 Arthur Maughan 115 Moorhead State Canonsburg
1963 Kirk Pendleton 157 Lehigh Bryn Athyn Prep
1963 Jim Nance Hwt. Syracuse Indiana
1965 Bill Stuart 137 Lehigh Penn Charter
1965 Veryl Long 147 Iowa State Trinity
1965 Bob Kopnisky 157 Maryland Shaler
1965 Greg Ruth 167 Oklahoma Bethlehem
1965 Jim Nance Hwt. Syracuse Indiana
1966 Bill Blacksmith 145 Lock Haven Cedar Cliff
1966 Greg Ruth 160 Oklahoma Bethlehem
1969 Gobel Kline 152 Maryland West Snyder
1970 Geoff Baum 190 Oklahoma State Allentown Allen
1971 Stan Dziedzic 150 Slippery Rock Allentown Allen
1971 Andy Matter 167 Penn State Upper Darby
1971 Geoff Baum 177 Oklahoma State Allentown Allen
1972 Gary Barton 134 Clarion Fairview
1972 Wade Schalles* 150 Clarion Hollidaysburg
1972 Andy Matter 167 Penn State Upper Darby
1973 Don Rohn 134 Clarion Saucon Valley
1973 Dan Muthler 142 U. S. Naval Academy Jersey Shore
1973 Wade Schalles 158 Clarion Hollidaysburg
1974 Tom Sculley 134 Lehigh Bethlehem Catholic
1974 Floyd Hitchcock* 177 Bloomsburg Wyalusing
1975 John Fritz 126 Penn State Bethlehem Liberty
1975 Jim Bennett 142 Yale Corry
1980 Matt Reiss 167 North Carolina State Bethlehem Liberty
1981 Nate Carr 150 Iowa State Erie Tech
1982 C. D. Mock 134 North Carolina Council Rock
1982 Nate Carr 150 Iowa State Erie Tech
1983 Nate Carr 150 Iowa State Erie Tech
1984 Kevin Darkus 126 Iowa State Erie Prep
1984 Scott Lynch 134 Penn State Mifflinburg
1985 Rick Bonomo 118 Bloomsburg Lake Lehman
1986 Rick Bonomo 118 Bloomsburg Lake Lehman
1987 Rick Bonomo 118 Bloomsburg Lake Lehman
1987 Carlton Haselrig Hwt. Pitt-Johnstown Johnstown
1988 Jack Cuvo 118 East Stroudsburg Easton
1988 Jim Martin 126 Penn State Danville
1988 Pat Santoro 142 Pittsburgh Bethlehem Catholic
1988 Scott Turner* 150 North Carolina State Bethlehem Freedom
1988 Rob Koll 158 North Carolina State College
1988 Carlton Haselrig Hwt. Pitt-Johnstown Johnstown
1989 Jack Cuvo 118 East Stroudsburg Easton
1989 Sean O'Day 134 Edinboro Meadville
1989 Pat Santoro 142 Pittsburgh Bethlehem Catholic
1989 Carlton Haselrig Hwt. Pitt-Johnstown Johnstown
1990 Kurt Angle Hwt. Clarion Mount Lebanon
1991 Scott Collins 142 West Virginia Clearfield
1991 Paul Keysaw 190 Cal-Bakersfield Athens
1992 Kurt Angle Hwt. Clarion Mount Lebanon
1993 Sylvester Terkay Hwt. North Carolina State Canon-McMillan
1995 John Hughes 142 Penn State Benton
1996 Cary Kolat 134 Lock Haven Jefferson-Morgan
1996 Jeff Walter Hwt.  Wisconsin Shikellamy
1997 Cary Kolat 134 Lock Haven Jefferson-Morgan
1998 Teague Moore 118 Oklahoma State North Allegheny
2000 Jeremy Hunter 125 Penn State McGuffey
2001 Josh Koscheck 174 Edinboro Waynesburg Central
2002 Greg Jones 174 West Virginia Greensburg-Salem
2002 Rob Rohn 184 Lehigh Nazareth
2003 Robbie Waller 174 Oklahoma Mount Pleasant
2004 Troy Letters 165 Lehigh Shaler Area
2004 Greg Jones 184 West Virginia Greensburg-Salem
2005 Greg Jones 184 West Virginia Greensburg-Salem
2007 Jake Herbert 184 Northwestern North Allegheny
2008 Coleman Scott 133 Oklahoma State Waynesburg Central
2008 Keith Gavin 174 Pittsburgh Lackawanna Trail
2008 Phil Davis 197 Penn State Harrisburg
2009 Jarrod King 165 Edinboro Connellsville
2009 Jake Herbert 184 Northwestern North Allegheny
2011 Jordan Oliver 133 Oklahoma State Easton Area
2011 Quentin Wright 184 Penn State Bald Eagle Area
2012 Ed Ruth 174 Penn State Susquehanna Township
2012 Steve Bosak 184 Cornell State College
2013 Jordan Oliver 149 Oklahoma State Easton Area
2013 Ed Ruth 184 Penn State Susquehanna Township
2013 Quentin Wright 194 Penn State Bald Eagle Area
2014 Ed Ruth 184 Penn State Susquehanna Township
2016 Nico Megaludis 125 Penn State Franklin Regional
2016 Zain Retherford 149 Penn State Benton

* - Outstanding Wrestler Recipient