PIAA Champions From 1974 to 1999

1999
Class AAA
Giant Center
Hershey, Pa.
      1999
Class AA
Giant Center
Hershey, Pa.
 
Wt. Name School Dist.   Wt. Name School Dist.
103 Jeff Breese McGuffey 7   103 Shain Leggett Biglerville 3
112 Justin Spates Mount Pleasant 7   112 Kevin Yarko Catasauqua 11
119 Mike May Derry Area 7   119 Nick Rockwell Canton 4
125 Mike Maney Bald Eagle Area 6   125 John Robinson Benton 4
130 Eric Frick Hollidaysburg 6   130 Lucas Wolfe Wilson Area 11
135 Harley Anderson State College 6   135 Dave Patrick Wyalusing Valley 4
140 Mike Pirozzola Neshaminy 1   140 P.J. Sargent Southern Columbia 4
145 Justin Giovinco Plymouth-Whitemarsh 1   145 Jason Gilligan Brookville 9
152 James Woodall Pittston Area 2   152 Jeremy Reitz Brookville 9
160 Garrett Bontempo DuBois 9   160 Andy Hull Bald Eagle Nittany 6
171 Nick Richmond McGuffey 7   171 Mike Greenberg Canton 4
189 Jon Trenge Parkland 11   189 Derek Tipton Claysburg-Kimmel 6
275 Steve Itterly Nazareth 11   275 Luke Fragale Cameron County 9
Team Champion Bald Eagle Area 6 . . Team Champion Wyalusing Valley 4

 

1998
Class AAA
Giant Center
Hershey, Pa.
      1998
Class AA
Giant Center
Hershey, Pa.
 
Wt. Name School Dist.   Wt. Name School Dist.
103 Jim Thornton Northampton 11   103 Chris Fleeger Loyalsock Twp. 4
112 Andy Migyanko Cumberland Valley 3   112 Justin Owens West Branch 6
119 Anthony Rivera Shikellamy 4   119 Cam Plocus Marion Center 6
125 Brad Mockler Canon-McMillan 7   125 Tom Waldron Loyalsock Twp. 4
130 Mark Conley Downingtown 1   130 Justin Nestor Reynolds 10
135 Corey Ace Franklin 10   135 Cory DeBias Northern Lehigh 11
140 Justin Giovinco Plymouth-Whitemarsh 1   140 Jacob Stork Schuylkill Haven 11
145 Derek Jenkins Parkland 11   145 Gabe Webster Sayre 4
152 Pat O'Donnell Waynesburg 7   152 Nevada Walker Commodore Perry 10
160 Robbie Waller Mount Pleasant 7   160 Rick Hogue Cochranton 10
171 Christian Luciano Northampton 11   171 Steve Sinkovich Mount Carmel 4
189 Jon Trenge Parkland 11   189 Jeff Eure Upper Dauphin 3
275 John Hard Northampton 11   275 Josh Snyder Hershey 3
Team Champion Northampton 11 . . Team Champion Reynolds 10

 

1997
Class AAA
Giant Center
Hershey, Pa.
     

1997

Class AA

Giant Center
Hershey, Pa.
 
Wt. Name School Dist.   Wt. Name School Dist.
103 Mike Khan Harrisburg 3   103 Kyle Szewczyk North Star 5
112 Chris Kelly Easton Area 11   112 Trap McCormick Bald Eagle Nittany 6
119 Anthony Rivera Shikellamy 4   119 Tom Waldron Loyalsock Twp 4
125 Kevin Maier Reading 3   125 Rob English West Branch 6
130 Andy Cote Nazareth 11   130 Bryan Klass Wilson Area 11
135 Bryan Snyder Easton Area 11   135 Gabe Webster Sayre 4
140 Jamarr Billman Easton Area 11   140 Joe Henson Hanover 3
145 Brian Burrows Hempfield 7   145 Joel DesLauriers Burrell 7
152 Rick Springman Norristown 1   152 Mike Shingara Line Mountain 4
160 Vince DeAugustino Hempfield 7   160 Josh Henson Hanover 3
171 Joe Dougherty Manheim Central 3   171 Anthony Povenski Palisades 11
189 Rob Rohn Nazareth 11   189 Jeff Eure Upper Dauphin 3
275 Pete Mielnik Ephrata 3   275 Ryan Kehler Tri-Valley 11
Team Champion Easton Area 11 . . Team Champion Line Mountain 4

 

1996
Class AAA
Giant Center
Hershey, Pa.
      1996
Class AA
Giant Center
Hershey, Pa.
 
Wt. Name School Dist.   Wt. Name School Dist.
103 Mike Khan Harrisburg 3   103 Trap McCormick Sugar Valley 6
112 Chuckie Connor Pennsbury 1   112 Jody Strittmatter Cambria Heights 6
119 Jeremy Hunter McGuffey 7   119 Mike Waldron Loyalsock Twp. 4
125 Rob Loper Erie Prep 10   125 Scott Bair Bald Eagle Nittany 6
130 Jamarr Billman Easton Area 11   130 Mike Wroblewski Seneca 10
135 Shaun Shapert Shaler 7   135 Jack Rice Cranberry 10
140 Brian Burrows Hempfield 7   140 Joe Henson Hanover 3
145 Eric Pizzi McGuffey 7   145 Mike Shingara Line Mountain 4
152 Bruce Cridge Canon-McMillan 7   152 Joey Killar Saucon Valley 11
160 Vince DeAugustino Hempfield 7   160 Terry Claypool Greenville 10
171 Curt Reid Shikellamy 4   171 Jim Weidle Mahanoy Area 11
189 Dave Heckard Cumberland Valley 3   189 Aaron Gatten Washington 7
275 Rick Gilliam Big Spring 3   275 Rick Bolinsky North Schuylkill 11
Team Champion Easton Area 11 . . Team Champion Line Mountain 4

 

 

1995
Class AAA
Giant Center
Hershey, Pa.
      1995
Class AA
Giant Center
Hershey, Pa.
 
Wt. Name School Dist.   Wt. Name School Dist.
103 Dennis Liberto Northampton 11   103 Trap McCormick Sugar Valley 6
112 Jeremy Hunter McGuffey 7   112 Jeremy Dogmantis Northern Lehigh 11
119 Teague Moore North Allegheny 7   119 Scott Bair Bald Eagle Nittany 6
125 Mark Angle Canon-McMillan 7   125 Travil Makel Jefferson Morgan 7
130 Terry Jeffries Erie Prep 10   130 Ted Kemmerling Pine Grove 11
135 Justin Martin Connellsville 7   135 Mike Shigara Line Mountain 4
140 Chamie Hooks Kittanning 7   140 Casey Taylor Reynolds 10
145 Travis Doto Nazareth 11   145 Tim Ault Jamestown 10
152 Brad Bush Red Land 3   152 Brett Schadel Line Mountain 4
160 Tom Bogan Upper St. Clair 7   160 Terry Claypool Greenville 10
171 Vertus Jones Greensburg-Salem 7   171 Justin Tracanna Jefferson Morgan 7
189 Ken Haines Gettysburg 3   189 Aaron Gatten Washington 7
275 Jason Parmer Manheim Central 3   275 Mike Garofalo Kennedy Christian 10
                 
Team Champion Northampton 11 . . Team Champion   11

 

1994
Class AAA
Giant Center
Hershey, Pa.
      1994
Class AA
Giant Center
Hershey, Pa.
 
Wt. Name School Dist.   Wt. Name School Dist.
103 Jeremy Hunter McGuffey 7   103 Jonathan Hazi Reynolds 10
112 Matt Roth Parkland 11   112 Josh Miller Tri-Valley 11
119 Jason LaMotta Conestoga 1   119 Jason Betz Warrior Run 4
125 Dan Tashner Nazareth 11   125 Chris Marshall Biglerville 3
130 Whitey Chlebove Northampton 11   130 Travis Makel Jefferson Morgan 7
135 Mark Getz Nazareth 11   135 Casey Taylor Reynolds 10
140 Troy Barbush Manheim Central 3   140 Brian Nesfeder Salisbury Twp. 11
145 Scott Kurtz Shamokin 4   145 Mike Garcia Mount Carmel 4
152 Brad Bush Red Land 3   152 Richie Rodarmel Montoursville 4
160 Keilan O'Daniel Canon-McMillan 7   160 Cory Fleisher Susquenita 3
171 Bret Ruth Oil City 10   171 Nate Burroughs Oxford Area 1
189 Scott Stay Council Rock 1   189 Fred Scriven Commodore Perry  
275 Brendan Bibro Pittsburgh Central Catholic 7   275 Corey Walker Chartiers-Houston  
Team Champion Northampton 11 . . Team Champion Line Mountain 4

 

 

 

1993
Class AAA
Giant Center
Hershey, Pa.
      1993
Class AA
Giant Center
Hershey, Pa.
 
Wt. Name School Dist.   Wt. Name School Dist.
103 Jeremy Hunter McGuffey 7   103 Jonathan Hazi Reynolds 10
112 Mike Tomsic Northampton 11   112 Jason Betz Warrior Run 4
119 Kevin Saniga Connellsville 7   119 Casey Taylor Reynolds 10
125 Bob Crawford Milton 4   125 Biff Walizer Bald Eagle Nittany 6
130 Tom Tomeo Grove City 10   130 Troy Laudenslager Line Mountain 4
135 Drew Spencer Peters Township 7   135 Brian Nesfeder Salisbury Township 11
140 Dan Covatta Methacton 1   140 Mike Garcia Mount Carmel 4
145 Scott Kurtz Shamokin 4   145 Chuck Yale Brookville 9
152 Jeff Catrabone Harborcreek 10   152 Josh Stanley Oxford Area 1
160 Neil Barnes Dallastown 3   160 Kevin O'Neill Wyalusing Valley 4
171 John Sallitt Allentown Central Catholic 11   171 Damian Jones Newport 3
189 Jason Robinson Hampton 7   189 Mark Bodo Reynolds 10
275 Bill Closson Plum 7   275 Jim Hoffner Youngsville 10
Team Champion Northampton 11 . . Team Champion Reynolds 10

 

1992
Class AAA
Giant Center
Hershey, Pa.
      1992
Class AA
Giant Center
Hershey, Pa.
 
Wt. Name School Dist.   Wt. Name School Dist.
103 John Garcia Lancaster McCaskey 3   103 Jason Betz Warrior Run 4
112 Jeff Kapusta Greensburg-Salem 7   112 Kyle Rusnock Catasauqua 11
119 Kip Kiefer Pennsbury 1   119 Tom Tomeo Grove Cityu 10
125 Bob Crawford Milton 4   125 Biff Walizer Bald Eagle Nittany 6
130 Ryan Nunamaker Nazareth 11   130 Mike Garcia Mount Carmel 4
135 Dorian Hager Erie Prep 10   135 Cary Kolat Jefferson Morgan 7
140 Brian Leitzel Shikellamy 4   140 Brett Werkheiser Wilson Area 11
145 Jeff Catrabone Harborcreek 10   145 Joel Torretti Lewisburg 4
152 Damon Brown Trinity 7   152 Kevin O'Neil Wyalusing Valley 4
160 Kirk Stehman Shamokin 4   160 Jason Peters Hershey 3
171 Josh Henson North Penn 1   171 Ed Moore Wyalusing Valley 4
189 Junior Grannison John Harris 3   189 Jeff Abbott Burgettstown 7
275 Wally Wickline Moon Area 7   275 Matt Gentile Reynolds 10
Team Champion Canon-McMillan 7 . . Team Champion Wilson Area 7

 

1991
Class AAA
Giant Center
Hershey, Pa.
      1991
Class AA
Giant Center
Hershey, Pa.
 
Wt. Name School Dist.   Wt. Name School Dist.
103 Kevin Saniga Connellsville 7   103 Brian Rose Crestwood 11
112 Chad Billy Northampton 11   112 Tom Yurko Benton 4
119 Bob Crawford Milton 4   119 Fred Fabbrini Wilkes-Barre Meyers 2
125 Jim Thal Bellefonte 6   125 Ivan Rosario Northern Lehigh 11
130 John Richey Connellsville 7   130 Cary Kolat Jefferson Morgan 7
135 Scott Auker Manheim Central 3   135 Matt Beaujon Westmont Hilltop 6
140 Dave Persing Shikellamy 4   140 Russ Hughes Benton 4
145 Ben Keebler St. Marys 9   145 John Hughes Benton 4
152 Brian Cipollone Plum 7   152 Jeremy Route Canton 9
160 Kirk Stehman Shamokin 4   160 Kyle Werkheiser Wilson Area 11
171 Jesse Rawls Susquehanna Township 3   171 Craig Thurber Greenville 10
189 Jeff Walter Shikellamy 4   189 Jared Kuleck Ridgway 9
275 Bob Nye Shamokin 4   275 Pat Wiltanger Clarion 9
Team Champion Shikellamy 4 . . Team Champion Benton 4

 

1990
Class AAA
Giant Center
Hershey, Pa.
      1990
Class AA
Giant Center
Hershey, Pa.
 
Wt. Name School Dist.   Wt. Name School  
103 Brian Kapusta Greensburg-Salem 7   103 Tom Yurko Benton 4
112 Pete Rinella Lock Haven 6   112 Bob Crawford Milton 4
119 Ty Moore North Allegheny 7   119 J.J. Fasnacht Pine Grove 11
125 Brad Rozanski Upper Perkiomen 1   125 Cary Kolat Jefferson-Morgan 7
130 Joey Wildasin Southwestern 3   130 Greg Budman Hughesville 4
135 Jaime Kyriazis North Allegheny 7   135 Russ Hughes Benton 4
140 Steve Cassidy Plum 7   140 John Hughes Benton 4
145 Moss Grays Easton Area 11   145 Brian Murphy Cambria Heights 6
152 Mike Miller Nazareth 11   152 Troy Erdman Line Mountain 4
160 Ray Brinzer North Allegheny 7   160 Mark McLafferty Bishop O'Hara 2
171 Ken Bauer North Allegheny 7   171 Bob Ferraro Lewisburg 4
189. Jeff Walter Shikellamy 4   189. Bruce Morgan Cameron County 9
275 Matt Neenan Williamsport 4   275 Scott Martin Lancaster Catholic

3

  Team Champion North Allegheny 7 . . Team Champion Line Mountain

4

 

1989
Class AAA
Giant Center
Hershey, Pa.
      1989
Class AA
Giant Center
Hershey, Pa.
 
Wt. Name School Dist.   Wt. Name School Dist.
103 Brian Kapusta Greensburg-Salem 7   103 Chris Rickard North Schuylkill 11
112 Ty Moore North Allegheny 7   112 Randy Reidler North Schuylkill 11
119 Brian Merrifield Lock Haven 6   119 Cary Kolat Jefferson-Morgan 7
125 Joey Wildasin Southwestern 3   125 John Hughes Benton 4
130 Steve Krouse Lock Haven 6   130 Michael Warnick Meyersdale 5
135 Dave Thomas Waynesburg 7   135 Steve Budman Hughesville 4
140 Tom Best Williamsport 4   140 James Rawls Susquehanna Township 3
145 Mike Miller Nazareth 11   145 Mark Cesari North Schuylkill 11
152 Rich Catalano North Allegheny 7   152 Bryan Wenner Benton 4
160 Ray Brinzer North Allegheny 7   160 Blayne Diacount Bethlehem Catholic 11
171 Chris Kwortnik North Penn 2   171 Tony Iasiello Bethlehem Catholic 11
189. Mike Kraft Penn Hills 7   189. Tom Story Coudersport 9
275 Skip Pighetti Bald Eagle Area 6   275 Aaron Armer Reynolds 10
Team Champion North Allegheny 7 . . Team Champion North Schuylkill 12

 

1988
Class AAA
Giant Center
Hershey, Pa.
      1988
Class AA
Giant Center
Hershey, Pa.
 
Wt. Name School Dist.   Wt. Name School Dist.
98 Brad Silimperi Nazareth 11   98 Ryan Sella Avella 7
105 Ty Moore North Allegheny 7   105 Dave Warnick Meyersdale 5
112 Dave Foley Bethlehem Catholic ``   112 John Hughes Benton 4
119 Joey Wildasin Southwestern 3   119 Dave Fehlman Youngsville 10
126 Doug Taylor Bald Eagle Area 6   126 Clayton Grice Mount Union 6
132 Jason Shea Huntingdon 6   132 Lee Todora Salisbury Township 11
138 John Dasta Penn Hills 7   138 Mark Cesari North Schuylkill 11
145 Mike Salone Souderton 1   145 Troy Sunderland Mount Union 6
155 Ray Brinzer North Allegheny 7   155 Bob Ferraro Lewisburg 4
167 Chris Kwortnik North Penn 1   167 Dale Budd Port Allegany 9
185 John Hangey Quakertown 1   185 Jerry Marks Southern Columbia 4
Hwt. Melvin Crosby Erie Academy 10   Hwt. Joe Daubert Chief Logan 6
  Team Champion North Allegheny 7 . . Team Champion Benton 4

 

1987
Class AAA
Giant Center
Hershey, Pa.
      1987
Class AA
Giant Center
Hershey, Pa.
 
Wt. Name School Dist.   Wt. Name School Dist.
98 Ty Moore North Allegheny 7   98 Dave Warnick Meyersdale 5
105 Dave Foley Bethlehem Catholic 11   105 Kyle Cheza Hickory 10
112 Dan Finnacchino North Penn 1   112 Tim Casey Wilkes-Barre Meyers 2
119 Bob Truby Trinity 7   119 Chris Ackerman Danville 4
126 Tom Miller Elizabethtown 3   126 Lee Todora Salisbury Township 11
132 John Rittenhouse Quakertown 1   132 Peter Horst Schuylkill Valley 3
138 John Gemberling Shikellamy 4   138 Dave Lucykanish Palmerton 11
145 Scott Hovan William Allen 11   145 Troy Sunderland Mount Union 6
155 Scott Henry Manheim Central 3   155 Dave Hart Juniata 3
167 Chris Kwortnik North Penn 1   167 Jerry Marks Southern Columbia 4
185 Bradd Weber General McLane 10   185 Rod Martin-Wright Lakeview 10
Hwt. Kurt Angle Mount Lebanon 7   Hwt. Rob Meldrum Central Columbia 4
Team Champion North Allegheny 11 . . Team Champion Central Columbia 4
    North Penn (Tie)            

 

1986
Class AAA
Giant Center
Hershey, Pa.
      1986
Class AA
Giant Center
Hershey, Pa.
 
Wt. Name School Dist.   Wt. Name School Dist.
98 Todd Williams Clearfield 9   98 Gary Zurn Erie Strong Vincent  
105 Ron Rothka Canon-McMillan 7   105 Tim Casey Wilkes-Barre Meyers  
112 John Likins Bethlehem Catholic 11   112 Eric Bowser Richland  
119 Bob Truby Trinity 7   119 Trevor Byers Bermudian Springs  
126 Scott Collins Clearfield 9   126 Larry Rehrig Northern Lehigh  
132 Tim Wittman St. Marys 9   132 John Fidelibus Salisbury Twp.  
138 Scott Hovan Allentown Allen 11   138 Duane Blankenship Kane  
145 Jeff Roth Allentown Allen 11   145 Bill Kuhn Conneaut Lake  
155 Mark Banks York Vo-Tech 3   155 Paul Keysaw Athens  
167 Mike McHenry Meadville 10   167 Dave Yahner Cambria Heights  
185 Mike Owens Clearfield 9   185 Rod Martin-Wright Lakwview  
Hwt. John Flannery Pottsville 2   Hwt. Rob Meldrum Central Columbia  
Team Champion Clearfield 9 . . Team Champion Central Columbia 4

 

1985
Class AAA
Hersheypark Arena

Hershey, Pa.
     
1985
Class AA

Hersheypark Arena

 

Hershey, Pa.

 
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name

School

Dist.
98 Ron Rothka Canon-McMillan 7   98 Ken Myers Tyrone Area 6
105 Jack Cuvo Easton Area 11   105 Allen Daubert Pine Grove 11
112 Doug Wyland North Allegheny 7   112 Jared Daum Susquenita 3
119 Tony Reed Shikellamy 4   119 Sam Bocchino Wyalusing Valley 4
126 Paul Gemberling Shikellamy 4   126 Dave Kennedy Athens 4
132 Sean O'Day Meadville 10   132 Derrick Hall Jeannette 7
138 Gino Capuano Bethlehem Liberty 11   138 John Johnston Biglerville 3
145 Scott Schleicher Allentown Allen 11   145 Steve Cesari North Schuylkill 11
155 Kurt Bowman Waynesboro 3   155 Mike Chupak Commodore Perry 10
167 Dave Brown Valley 7   167 Mike Sherman Hickory 10
185 Jeff Spinetti Uniontown 7   185 Rod Martin Lakeview 10
Hwt. Ron Benjamin Canon-McMillan 7   Hwt. Juan Seiber Newport 3
. Team Champion Shikellamy 4   . Team Champion Northern Lehigh  

 

1984
Class AAA
Hersheypark
Arena,
Hershey, Pa.
     
1984
Class AA
Hersheypark
Arena,
Hershey, Pa.
 
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98 Jack Cuvo Easton Area 11   98 Dan Ferringer Marion Center 6
105 Tony Reed Shikellamy 4   105 Jim Martin Danville 4
112 Doug Stanford Meadville 10   112 Troy Handlovic Wilson Boro 11
119 Shay French Clearfield 9   119 Matt Gerhard Catasauqua 11
126 Ed Curran Neshaminy 1   126 Mike Cole Montrose 12
132 Patsy Vulcano Chartiers-Houston 7   132 Don Horning Cameron County 9
138 Dave Morgan West Chester East 1   138 Joe Cesari North Schuylkill 11
145 Sean Finkbeiner Northampton 11   145 Ed Burkhart Corry 10
155 Rob Koll State College 6   155 Bill Freeman Southern Columbia 4
167 Mark Sidorick Philipsburg-osceola 6   167 Paul Green Pottstown 1
185 Andy Voit Allentown Dieruff 11   185 Dave Parrish Susquenita 3
Hwt. Carlton Haselrig Greater Johnstown 6   Hwt. Tony Koontz Delone Catholic 3
Team Champion Shikellamy 4 Team Champion Danville 1

 

1983
Class AAA
Hersheypark
Arena,
Hershey, Pa.
     
1983
Class AA
Hersheypark
Arena,
Hershey, Pa.
 
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98 Jack Cuvo Easton Area 11   98 Jim Martin Danville 4
105 Eric DeRemer Wyoming Valley West 2   105 Brian Irwin Curwensville 9
112 Mickey Torres Bethlehem Liberty 11   112 Matt Gerhard Catasauqua 11
119 Scott Pifer State College 6   119 Paul Clark Everett Area 5
126 Mark Noll Dallastown 3   126 John Handlovic Wilson Boro 11
132 Craig Dellorso Canon-McMillan 7   132 Kurt Rudy Mifflinburg 4
138 Shaun Smith Dover Area 3   138 Joe Cesari North Schuylkill 11
145 Tom Allen Erie Prep 10   145 Dan Klingerman Bloomsburg 4
155 Jim Kwortnik North Penn (D-1) 1   155 Mark Egloff Southwestern 3
167 Craig Costello Erie Tech 10   167 Bruce Wallace Tyrone Area 6
185 Chris Leon North Allegheny 7   185 Gary Kaltenbaugh North Star 5
Hwt. Mike Kirkling Hempfield 7   Hwt. Tony Koontz Delone Catholic 3
Team Champion Easton Area 11 Team Champion North Schuylkill 11

 

 

1982
Class AAA
Hersheypark
Arena,
Hershey, Pa.
     
1982
Class AA
Hersheypark
Arena,
Hershey, Pa.
 
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98 Frank Bing Harry S. Truman 1   98 Jim Martin Danville  
105 Phil Mary Chartiers-Houston 7   105 Matt Gerhard Catasauqua  
112 Marc Sodano Central Bucks East 1   112 Kent Lane North Schuylkill  
119 Kyle Nellis Shaler Area 7   119 Scott Heim Richland  
126 Bill Hershey Saucon Valley 11   126 Thad Stewart Mount Union  
132 Rich Barron Seneca Valley 7   132 Mike Hoffman Redbank Valley  
138 Mike Rudolph Wilson (West Lawn) 3   138 Joe Cesari North Schuylkill  
145 Nate Carter Shikellamy 4   145 Chris Gerhard Catasauqua  
155 Chuck Murray Methacton 1   155 Brian Stamm Danville  
167 Chris Leon North Allegheny 7   167 Bruce Wallace Tyrone Area  
185 Jake Upplimg Meadville 10   185 Jim Trusky Mahanoy Area  
Hwt. Todd Moules Wilkes-Barre Myers 2   Hwt. Mike Roseberry Fort LeBeouf  
Team Champion Chartiers-Houston 7 Team Champion Danville 4

 

1981
Class AAA
Hersheypark
Arena,
Hershey, Pa.
     
1981
Class AA
Hersheypark
Arena,
Hershey, Pa.
 
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98 Phil Mary Chartiers-Houston 7   98 Matt Gerhard Catasauqua  
105 John Worley Red Land 3   105 Chris Cooper Warrior Run  
112 John Aumiller Cedar Cliff 3   112 Ricky Bonomo Lake-Lehman  
119 Randy Ascani Easton Area 11   119 Rocky Bonomo Lake-Lehman  
126 Todd Nighman Cathedral Prep 10   126 Tom Wilt Washington  
132 Glenn Koser Downingtown 1   132 Tim Cochran Camp Hill  
138 Ken Nellis Shaler Area 7   138 Jeff Gray Hughesville  
145 Brian Bell Chartiers-Houston 7   145 Greg Sullivan Hughesville  
155 Matt Haak Cumberland Valley 3   155 Doug Haines Waynesburg  
167 Eric Brugel State College 6   167 Wilbur Wolf Big Spring  
185 Bernie Brown Bethlehem Catholic 11   185 Paul Wysocki Danville  
Hwt. Dennis Atiyeh Allentown Dieruff 11   Hwt. Mike Leskowsky Lake-Lehman  
  Team Champion Easton Area 11 Team Champion Lake Lehman 2

 

1980
Class AAA
Hersheypark
Arena,
Hershey, Pa.
     
1980
Class AA
Hersheypark
Arena,
Hershey, Pa.
 
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98 John Cuvo Easton Area 11   98 Kurt Wentz Northwestern Lehigh 11
105 Jim Bresnak Bethlehem Liberty 11   105 Dave Irwin Curwensville 9
112 Kevin Darkus Erie Prep 10   112 Greg Stewart Northwestern lehigh 11
119 Jay Patterson Wilkes-Barre Myers 2   119 Joe Throckmorton Waynesburg 7
126 Ken Nellis Shaler 7   126 John Manotti Mifflinburg 4
132 Steve Litzelman Jersey Shore 4   132 John Heynoski Fort leBoeuf 10
138 Wade Potter Jersey Shore 4   138 Lew Copenhaver Chief Logan 6
145 Dan Oliverio Trinity 7   145 Mike Bell Grove City 10
155 R.J. Costello Erie Prep 10   155 Terry Williams Bald Eagle Nittany 6
167 Eric Brugel State College 6   167 Mark Correll Notre Dame 11
185 Bernie Brown Bethlehem Catholic 11   185 Ty Hall Montgomery 4
Hwt. Steve Sefter Cedar Cliff 3   Hwt. Chris Foster Mifflinburg 4
Team Champion Jersey Shore 4 Team Champion Mifflinburg 4

 

1979
Class AAA
Hersheypark
Arena,
Hershey, Pa.
     
1979
Class AA
Hersheypark
Arena,
Hershey, Pa.
 
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98 Doug Billig Parkland 11   98 Dave Irwin Curwensville 9
105 Kevin Darkus Erie Prep 10   105 Joe Heller Chief Logan 6
112 Rich Santoro Bethlehem Catholic 11   112 Greg Stewart Northwestern lehigh 11
119 Jay Patterson Wilkes-Barre Myers 2   119 Scott Lynch Mifflinburg 4
126 Jon Moser Methacton 1   126 John Manotti Mifflinburg 4
132 Bob Siar Shaler 7   132 Scott Fenstermacher Northwestern Lehigh 11
138 Tom Bold Bethlehem Catholic 11   138 Eric Childs Sayre 4
145 Nate Carr Erie Tech 10   145 Brett Snyder Montoursville 4
155 Bob Harr Central Dauphin 3   155 Randy McKinney Fairview 10
167 John Reich Neshaminy Maple Point 1   167 Dwayne Brewer Susquehanna Township 3
185 Steve Sefter Cedar Cliff 3   185 Kevin Klasic Reynolds 10
Hwt. Jack Parry Mechanicsburg 3   Hwt. Tony Elhaji Steelton-Highspire 3
Team Champion Bethlehem Catholic 11 Team Champion Northwestern Lehigh 11

 

1978
Class AAA
Hersheypark
Arena,
Hershey, Pa.
     
1978
Class AA
Hersheypark
Arena,
Hershey, Pa.
 
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98 Rich Santoro Bethlehem Catholic 11   98 Joe Heller Chief Logan 6
105 Ken Whitsel Lewistown 6   105 Mike Litzelman Warrior Run 4
112 Jay Patterson Wilkes-Barre Myers 2   112 Gary Siegel Crestwood 2
119 Dean Smith Erie Prep 10   119 Mark Dugan Moshannon Valley 6
126 Billy Marino Upper Dublin 1   126 Don Reese Hughesville 4
132 Tony Differ Upper Merion 1   132 Jeff Gordon Avella 7
138 Frank Castrignano Wilkes-Barre Myers 2   138 Rick Rindfuss Fort LeBoeuf 10
145 Ken Parsley Greensburg-Salem 7   145 Pat Kelly Athens 4
155 John Reich Neshaminy Maple Point 1   155 Terry Williams Bald Eagle Nittany 6
167 Charlie DeGraffenreid Wilkes-Barre Myers 2   167 John Chendy Ligonier Valley 6
185 Rich Passerotti Harborcreek 10   185 Tom Morrell Immaculate Conception 7
Hwt. Leo Wisniewski Fox Chapel 7   Hwt. Mike Euker East Pennsboro 3
Team Champion Wilkes-Barre Myers 2 Team Champion Athens 4

 

 

1977
Class AAA

Rec Hall

Penn State
State College, Pa

     
1977
Class AA

Rec Hall

Penn State
State College, Pa

 
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98 John Brennan Wyoming Valley West 2   98 Doug Shiffler Lewisburg 4
105 Bob Weaver Easton Area 11   105 Jan Clark Northern Bedford 5
112 Glenn Maxwell Hickory 10   112 Mark Dugan Moshannon Valley 6
119 Tom Diamond Washington 7   119 Eric Childs Sayre 4
126 C.D. Mock Council Rock 1   126 Phil Frndak General McLane 10
132 Ken Evans Trinity 7   132 Al Mabus Warrior Run 4
138 Dave Koll State College 6   138 Randy Brasco Jeannette 7
145 Billy Williams Bethlehem Freedom 11   145 Randy Cathcart Curwensville 9
155 Mike Sipler Council Rock 1   155 Terry Williams Bald Eagle Nittany 6
167 Mark Barrett Moon Township 7   167 CharlieHeller Milton 4
185 Jerry Rodriguez Saucon Valley 11   185 Dan Blose Northwestern Lehigh 11
Hwt. George Atiyeh Allentown Dieruff 11   Hwt. Bill Neil Perkiomen Valley 1
Team Champion Council Rock 11 Team Champion Mifflinburg 4

 

 

1976
Class AAA

Rec Hall

Penn State
State College, Pa

     
1976
Class AA

Rec Hall

Penn State
State College, Pa

 
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98 Bobby Weaver Easton Area 11   98 Don Reese Hughesville 4
105 Jim Zenz Saucon Valley 11   105 Jan Clark Northern Bedford 5
112 Mike DeAugustino North Allegheny 7   112 Ron Keene Seneca 10
119 Ken Evans Trinity 7   119 Bob Cochran Camp Hill 3
126 Scott DeAugustino North Allegheny 7   126 Matt Smargiasso Reynolds 10
132 Crist Cooley Erie Tech 10   132 keith Smith Dover 3
138 Jeff Below Phoenixville 1   138 Tim Harrison General McLane 10
145 Rick Rodriguez Saucon Valley 11   145 Denny Jacobs Northern York 3
155 Brian Statum Bethlehem Liberty 11   155 Charlie Heller Milton 4
167 Jerry Rodriguez Saucon Valley 11   167 Fritz Bleich Hanover Area 2
185 Mike Brown Bethlehem Catholic 11   185 Norm Walker Greenville 10
Hwt. George Atiyeh Allentown Dieruff 11   Hwt. Jack Campbell Big Spring 3
Team Champion Saucon Valley 11 Team Champion Reynolds 10

 

 

1975
Class A

Rec Hall

Penn State
State College, Pa.

     
1975
Class B

Rec Hall

Penn State
State College, Pa.

 
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98 Bob Weaver Easton Area 11   98 Jan Clark Northern Bedford 5
105 Angelo Marion Canon-McMillan 7   105 Jeff Shipton Reynolds 10
112 Mike DeAugustino North Allegheny 7   112 Greg Hall Jeannette 7
119 Dan Perri Mount Lebanon 7   119 Rob Bogo Avella 7
126 Shawn Griffith Mount Lebanon 7   126 Doug Rhoades Athens Area 4
132 Dennis Merriam Hatboro-Horsham 1   132 Keith Smith Dover 3
138 John Eichenlaub Lock Haven 6   138 Bob Harris North Schuylkill 11
145 Rich McIntyre Bethlehem Freedom 11   145 Doug Krebs Susquehannock 3
155 Brian Statum Bethlehem Liberty 11   155 Rick Snyder Montoursville 4
167 Dave Landis Central Dauphin East 3   167 Jay Hockenbrock East Juniata 3
185 Gary Albright Saucon Valley 11   185 Bill Bertrand Burgettstown 7
Hwt. Paul Suhey State College 6   Hwt. Steve Riley Greenville 10
Team Champion North Allegheny 7 Team Champion Reynolds 10

 

 

1974
Class A

Rec Hall

Penn State
State College, Pa.

     
1974
Class B

Farm Show

Arena
Harrisburg, Pa

 
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98 Angelo Marino Canon-Mcmillan 7   98 Bob Enders Susquehanna Township 3
105 Mike DeAugustino North Allegheny 7   105 Ray Frantz Cranberry 10
112 Steve Maurey Altoona Area 6   112 Carl Lutz Montoursville 4
119 Craig Helmuth Chambersburg 3   119 Jim Watters Burgettstown 7
126 Kurt Mock Council Rock 1   126 Joe Butto Wilson Boro 11
132 Curt Stanley Easton Area 11   132 Dave Anthony Reynolds 10
138 Bob Harwick Mount Lebanon 7   138 Dusty Ream Bald Eagle Nittany 6
145 Ben McCollum Shikellamy 4   145 Keith Rosenberger Northern York 3
155 Jim Herbert North Allegheny 7   155 Dave Becker Selinsgrove 4
167 Darwin Brodt Easton Area 11   167 Steve Scheib Tri-Valley 11
185 Dean Brior Haverford Township 1   185 Steve Riley Greenville 10
Hwt. John Sefter State College 6   Hwt. Nick Delong Slatington 11
Team Champion Easton Area 11 Team Champion Montoursville 4